A modern világban a produktivitás lett az új valuta. Ha gyors vagy, ügyes vagy, és egyszerre több mindent is tudsz csinálni, akkor nyert ügyed van – legalábbis ezt sulykolják. De vajon tényleg ez a siker kulcsa? Vagy épp ellenkezőleg: a valódi eredményesség a fókuszált, mély munkában rejlik?
A multitasking mítosza
Multitasking, vagyis több dolog párhuzamos elvégzése – jól hangzik, de valójában az agyunk nem így működik. A legtöbben nem is valódi multitaskingot csinálnak, hanem task switchinget, azaz gyorsan váltogatják a figyelmüket egyik dologról a másikra.
Ez viszont nemhogy gyorsítana, hanem lassít. Minden váltás után időt veszítünk azzal, hogy újra felvegyük a fonalat. Ezt nevezi a pszichológia kognitív késleltetésnek. Ráadásul közben nő a hibák esélye, csökken a kreativitás, és nő a stressz.
„A multitasking nem hatékonyság, hanem figyelemzavar jól álcázva.”
A fókusz ereje – ami tényleg működik
A fókusz nem más, mint tudatos jelenlét egyetlen feladatban. Amikor minden energiánkat egy dologra irányítjuk, az agyunk valóban ki tud bontakozni.
Ez a fókuszált állapot a „flow” előszobája. A legjobb ötletek, legpontosabb döntések, leggyorsabb haladás ekkor történik. A kreatív zónák aktiválódnak, mélyebb lesz a tanulás, és hosszú távon sokkal többet érünk el.
Hogyan válts fókusz üzemmódra?
- Blokkold az idődet – és védd meg!
Dolgozz 25-50 perces fókuszblokkokban, köztük 5-10 perces szünetekkel. Használj technikákat, pl. Pomodoro, vagy írd be a naptáradba a "deep work" időszakokat.
- Kapcsold ki az elterelő tényezőket
Értesítések, e-mailek, üzenetek = fókuszgyilkosok. Csökkentsd őket minimálisra a fókusz idő alatt. Ha kell, repülj offline egy időre.
- Legyen egy MIÉRT-ed minden feladathoz
Ha tudod, miért fontos, amit csinálsz, könnyebb fókuszban maradni. A célhoz kapcsolás segít átvészelni a nehezebb szakaszokat is.
- Tanuld meg felismerni a saját fókuszidőd
Vannak, akik reggel produktívabbak, mások este. Teszteld, figyeld magad, és igazítsd ehhez a fontosabb feladatokat.
- Egyszerre csak egy nyitott front
Tanuld meg lezárni a „mentális megnyitott füleket”. Írj listát, rangsorolj, és haladj egyenként. Ettől gyorsabb és stresszmentesebb leszel.
Multitaskingra is szükség van… néha
Fontos: a multitasking nem ördögtől való – ha jól használod. Vannak rutin feladatok, amik mellett lehet zenét hallgatni, telefonálni, vagy közben mást is csinálni. De a lényegi, értékteremtő munkát ne szabdald fel!